Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı

Ana Sayfa » Diyadin » Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı

Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı

Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkanlığı Aday Adayı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı Songül Vural “Belediyecilik halkına hizmet demektir. Diyadin’e yakışan projeler üretmek gerekir. Çünkü Diyadin’in boşa geçirecek ne zamanı kalmıştır, ne de 1 kuruşu heba edilmelidir” dedi.

Başkan seçilmesi halinde yapacağı bazı projeleri kamuoyuna açıklayan Diyadin Belediye Başkan aday adayı Songül Vural “İnsanlarımız her türlü güzellikten mahrum bırakılmıştır. Halkın kaynakları halka yansıtılamamıştır. Bu bilinçten yola çıkarak bizim olanı bizim emrimize sunacağız” diye konuştu.

DİYADİN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI SONGÜL VURAL’IN PROJELERİNDEN BAZILARI

Turizm Merkezi Diyadin:
Birinci olarak bunu seçmemizin sebebi Diyadin’i Turizm cenneti yaparak belediyeye kaynak sağlamak

Murat Kanyonunun her iki tarafını ağaçlandırarak halkımızın ailece hoşça vakit geçirebileceği piknik ve mesire alanları oluşturmak.

Murat kanyonunun üzerine Asma köprü yaparak daha cazip hale getirilecektir
Her yaz Diyadin’in yaylalarında yaz şenlikleri düzenleyip yerli halkın ve komşu illerdeki vatandaşların memleketimize ilgi duymasını sağlamak. Buda turizm geliri olarak bize katkı sağlayacaktır. Bu Kültürel faaliyeti geleneksel hale getirmek.

Bilindiği üzere Diyadin Kaplıcaları ile ilgilenen firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar ile işbirliği içerisinde bulunarak maksimum düzeyde insanlarımızın faydalanması sağlanacaktır. Söz konusu firmaları yatırıma teşvik edip hem Diyadin’in kalkınmasına katkı sunmak hem de gençlerin istihdam edilmesi sağlanacaktır.

Ekolojik Diyadin:

Belediyeye ait meraların ağaçlandırılması.
Her evin önüne en az 5 Ağaç dikilmesi. Gerekirse fidanların belediye tarafından temin edilip halka dağıtılması.

Halkımızın çevre konusunda bilinçlendirilmesi için okullarla koordine bir şekilde seminerler düzenlenmesi.

Özellikle kış aylarında Kömür ve tezek yakıldığı için Diyadin Halkı nefes alamıyor. Kaplıca sularını tüm ilçeye yayarak ısınma sorunu çözülürken bir taraftan da Hava kirliliği sorunu çözülecektir.

Tarımsal Diyadin:

Diyadin’in Toprak analizinin yapılıp farklı ne tür tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine elverişli olduğunun tespit edilmesi bu konuda halkımıza gerekirse tohum dağıtılması. Sulama sorunlarının aşılması için gerekli çalışmaların yapılması.

İçme Suyu Sorunu:

İçme Suyunun yeterince sterilize edilmesi, daha Sağlıklı depolanması ve halka dağıtım ağının güçlendirilmesi. Hala susuzluk sorunu yaşayan halkımızın sorununun çözülmesi için gerekli bütün alt yapı sağlanacaktır.

Yollarımız:

En can yakıcı sorunların başında yer alan yollarımız; her bir çukura insan sığacak kadar oyulmuş yollar. En arka mahallelere kadar parke taşları döşenecek, Kaldırımlar standartlara uygun yapılacaktır.

Çevre Temizliği:

Temiz bir Diyadin; Bütün sokakların sistemli bir şekilde temizlenecek. Aslan yattığı yerden belli olur ifadesinden yola çıkarak halkımız kendi hanesinin önünü günlük temizleyecek, sistemli olarak çöpleri belediye toplayacak, Gerekirse her evin önüne çöp kutuları konulacaktır. Bu temizlik kültürü yaygınlaştırılacaktır. Çöpler ayıklanarak geri dönüşümü sağlanacaktır. Geri dönüşümü gerçekleşmeyen çöpler daha güvenli bir şekilde depolanacaktır.

Kültürel Diyadin:

Kültürel Diyadin; Biz bu başlığı çok geniş tutabiliriz. Kültürü var eden şeyler; dil, inançlar, gelenek görenekler, sanat, spor kısacası tüm insani faaliyetler. Acaba Diyadin halkı kendi kültürüne sahip çıkabiliyor mu? Diyadin’i dışarıya tanıtmak için neler yapabiliriz. Bunu tespit edip gerçekleştireceğiz.
kadınlar aktif olarak üretime katılıp ürettiği ürünlerin sergilenmesi sağlanacaktır. Ev yemekleri adı altında lokantalar açılmasına teşvik edilecek ve özellikle kadınlar tercih edilecektir.

Halk pazarları kurup halkımızın ihtiyaçlarının daha kolay, hızlı ve ilk elden giderilmesi sağlanacaktır. Kadınlarımız halk pazarlarında ürettiklerini halka sunabilecektir. Böylece Aile bütçesine katkıda bulunacak, çocuklarının ihtiyacını karşılayabilecektir.
Yemek kültürümüzü tanıtmak için Belediyenin öncülüğünde her yaz komşu illere geziler düzenleyip oradaki halkın bizleri tanımasını sağlayacağız.
Diyadin Folklorunu tanıtmak için gerekli destek sağlanacaktır.

Şehir Planlaması:

Ağrı ve çevresi deprem bölgesidir. Şehir yapılanmamız bir facia. Hiç bir mimar ve Mühendisin onayı olmadan derme çatma binalar inşa ediliyor. Yapı Denetim Firmaları tarafından denetlenmiyor. Bütün bunların önüne geçilecek, deprem konusunda halk bilinçlendirilecektir. Eski binalar denetimden geçecek önlemler alınacaktır.

Ekonomik Kalkınma:

Ekonomik Kalkınmada Diyadin; Bilindiği üzere on yıllardır yanlış yönetimler ve doğru sunulamayan çözümler nedeniyle Diyadin hem fiziki olarak hem de toplumsal olarak kaybetmiştir. Halkın geçim kaynağı olan hayvancılık tamamen bertaraf edilerek halkımız yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bizim bu anlamda yapacağımız ilk adım büyük Holdinglerin Diyadin’e dikkatini çekip salam, sucuk pastırma üretim yerleri açtırıp hem ülke içine hem de yurt dışı bağlantıları gerçekleştirip ihraç ederek halkımıza geçim kaynağı oluşturulacaktır. Peynirciliğimizi tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak için tanıtımlar yapılarak ekonomimize katkı sağlanacaktır. Besicilik Konusunda halkımızın tüm gereksinimleri karşılanıp daha verimli hale getirilecektir. Diyadin in yer altı ve yer üstü kaynakları aktif bir şekilde kullanıma ve üretime dahili konusunda gerekli bütün girişimler başlatılacaktır.( Özellikle kaplıcalar )

Diyadin de Kadının Rolu:

Kadının güçlenen Diyadin’deki yeri; Yukarıda yazılanlarla paralel olarak hiçbir zaman ret edemeyeceğimiz bir gerçeklik var ki; oda memleketimizde kadınlarımızın Sokağa çıkması dahi sınırlandırılmıştır.

Sistemler erkekleri, erkekler de kadınları ezmiş ve bütün hakları elinden alınan kadınlar sadece anneliğe mahkûm edilmiştir.

Sevgili Peygamberimizin(Cennet anaların ayakları altındadır ).Hadisi Şerifin de belirttiği gibi, annelik kutsaldır.

Bir de bunun üzerine üretim eklenirse kazanımlarımız artacaktır. Kadınlarımız kendilerini geliştirdikçe çocuklarına da verimli annelik yapacaklardır. Eğitim oranımız çok düşük bunu artırmak için çabalayacağız
.
Kadınlarımız için AKTİVİTE MERKEZİ VE MESLEK EDİNDİRME KURSLARI açıp resim, müzik, takı tasarım ve benzeri birçok kurs dalları ile kadınlara meslek edindirmek hedefimizdir. Kadınlarımızın ürettiği bütün ürünler hem aile bütçesine katkı sunması sağlanacak. Hem de kadının aktif toplumsal yaşama dahil edilmesi için projeler üretilecektir.

Eğitime Destek:

Okullardaki derslere destek amaçlı öğretmenlerimizle anlaşıp çocuklarımıza Ücretsiz kursları düzenleyeceğiz. Özellikle kendi anadilini yazı dili olarak kullanma becerisini kazandırmak için periyodik kurslar düzenlenecektir.
Yeni bir dil, Yeni bir insan Felsefesiyle; İngilizce öğrenimini pratiksel düzeyde yaygınlaştırmak için belediye bünyesinde kurslar açılacaktır.
Haftanın belirli günlerinde eğitim konusunda eksiklikleri konuşmak için öğretmenlerimizden destek alarak anne ve babalarla görüşmeler düzenlenecektir.

Çevre Düzenlemesi:

Bu kadar güzel çocukları olan bir ilçede çocuk parkı bulunmamaktadır. En kısa zamanda uygun alanlara çocuk parkları yapılacaktır. Yeşil alanlar ve yürüyüş alanları yapılacaktır.

Halk Sağlığı:

Hastanelerin durumu içler acısı. Hastalarımız Ağrı’ya gönderilerek zaman kaybediliyor. Hastaneler donanımlı hale getirilip hastalarımıza gerekli müdahale yerinde yapılacaktır.
Marketler ve ürünleri son kullanma tarihleri açısından sürekli denetimden geçirilecektir. Fırınlar, kasaplar, restoranlar sistemli bir şekilde denetlenecektir.

Şeffaflık:

Şeffaflık ve hesap verebilirlik: Her ayın başında belediyenin gelir ve giderlerini gösteren tablolar, yapılan hizmet ve harcamalar şeffaf bir belediye anlayışıyla internet sitesinde yayınlanacaktır.

Halkla İletişim:

Halk toplantıları: Halkın bütün kesimlerini temsil eden ( gençlik, kadın, esnaf, köylü, öğrenci, memur vs.) ile üç ayda bir toplantılar düzenlenip özelde kendi sorunları genelde ilçe sorunları konuşulup, çözüm yoları bulunacak ve bu faaliyetler raporlanıp belediye internet sitesinde yayınlanacaktır.
Gençlik:

Dinamik bir toplumun umudu gençlerdir. Gençlerin eğitime teşviki sağlanacak ücretsiz kurs almaları sağlanacaktır. Eğitim imkanını kaybetmiş gençlere ise meslek edindirme kursları açılacaktır.

BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı Songül Vural Kimdir?

1976 Malatya Akçadağ doğumlu Songül Vural, İlköğrenimini Malatya’da orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı.

1993-1997 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü başarı ile bitirdi.

1997 Yılında 2000 Yılına kadar Azerbaycan Bakü’de Azerson Holding’de çalıştı.

2002 ile 2009 yılına kadar Rusya Federasyonun‘da St Petersburg şehrinde yaşadı.

2009 ile 2013 Yılında İzmir şehrinde yaşamını sürdürmekte olan Vural, Evli ve iki çocuk annesidir.

Ali Vural ile evli olan Songül Vural, iyi düzeyde Türkçe, Rusça, orta düzeyde Kürtçe ve İngilizce biliyor.

Önümüzdeki yerel seçimlerin bütün BDP adaylarına hayırlı olmasını diliyor, bütün adaylara başarılar diliyorum.
Songül Vural
BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı

Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı Ağrı Haberleri
Songül Vural BDP Diyadin Belediye Başkan Aday Adayı Ağrı Haberleri

BENZER İÇERİKLER

Diyadin’de Kutlu Doğum Haftası

Diyadin’de Kutlu Doğum Haftası Ağrı’nın Diyadin ilçesinde düzenlenen kutlu doğum mitingine halkın...

Taşlıçay’da Kutlu Doğum Etkinliği

Taşlıçay’da Kutlu Doğum Etkinliği Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde kutlu doğum etkinliği düzenlendi.  Peygamber...

Ağrı’da “Çocuklarla Anlaşmak Aslında Kolay” Semineri

Ağrı’da “Çocuklarla Anlaşmak Aslında Kolay” Semineri Ağrı Atatürk Anaokulu tarafından ‘Çocuklarla Anlaşmak Aslında Çok Kolay’...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Serhat
13 Kasım 2013 - 9:04 pm

Allah yolunu açık etsin.

Ahmet
13 Kasım 2013 - 9:09 pm

Tamda Diyadin’e yakışacak bir Aday Adayı. Mevcut aday adayların içinde en iyileri diyebilirim. Umarım başkanımız siz olursunuz.. hak ediyorsunuz

Ali Cengaver
13 Kasım 2013 - 9:30 pm

Songül vural başkan seçilir ise diyadin için hayırlı olacağını biliyor ama başkan aday adayımın, diyadin için projelerim var veya diyadinin eksikleri nelerdir ben gelirsem bunları bunları falan filan yapacam demesi lazım. aday adaylığı sürecinde.

JAN
14 Kasım 2013 - 7:27 pm

Walla kadın aday Gîhadîn e yakışır.En azından bagımsız ve hiç bir aşireti yok…..Serkeftin

devrim
14 Kasım 2013 - 10:23 pm

değerli aday adayım öncelikle bu mücadeleye katılmanız hem sizin açınızda hemde bizim açımızda gurur verici sizin ve diğer arkadaşlarınızda cesarete. dolayı kutluyorum yazmışsınız az kürtçe biliyorum hiç bilmiyebilirsınız çok iyi kürtçe bilenleride gördük hiç kürtçe Türkçe bilmiyenıde gördük yeterkı mücadeleye bağlı kalmak ve inanmak sizin ve diğer arkadaşlarınızı kutluyor başarılarını devamını diliyorum selam ve saygılar yolunuz açık olsun

abdullah bertan
15 Kasım 2013 - 7:28 pm

slm bu hanım efendi pek başarı olacağı sanmam en başta diyadinın çok sorunları var yol mahalle sokak yol diye bişey yok arkadaşlar başarı olacak kişi inşaat muhendisi yada mimar olması lazın çünkü diyadinin inşaat şantiyeye çevirecek biri olması lazım birde diyadinde imar denen bişey yok sadece gecekondulara iberet yapılar inşa etmişler yeni imar yol ve asfalt içme suyu getirecek birileri lazım diyadine yiyici lazım değil icraat yapacak kişi lazım her kese selam ve saygılar istanbuldan

hunkar akdağ
16 Kasım 2013 - 9:07 am

sayın songül vural bu görev için en doğru karardır. Sosyolog ve bir anne olması sebebi ile, barışın bu topraklar üzerindeki yükselişinin kilometre taşlarından biri olacaktır. kadının toplumdaki yerini yükseltecektir ve daha demokratik bir yönetim sergileyecektir.

Reşat YAŞAR
16 Kasım 2013 - 4:51 pm

Sayın Songül VURAL hanımefendi bu görev için en doğru karardır. Ayrıca Diyadin için çok önemli bir kazanımdır. Bir Toplum bilimci olarak ilçenin sorunları yerinde tespit etme ve mevcut imkanları zorlayarak kangren olmuş sorunlara çözüm üretme konusunda başarılı olacağından hiç şüphem yoktur. Yolun Açık Olsun Songül Hanım.

dağ çiçeği
16 Kasım 2013 - 9:57 pm

yolunuz açık olsun sayın Vural.sizin insanları ne kadar çok sevdiğinizi biliyorum, eğitimin ne kadar önemli olduğunu bilen iyi bir yönetici olacağınıza inanıyorum .Diyadin de doğup büyümemiş biri olarak Diyadin için çalışmak istemenizi takdir ediyorum.

YUSUF DURAK
17 Kasım 2013 - 12:19 am

İnsanca bir yaşam noktasında, birbirimize yaşamlarımızı doğru seçimlerle kolaylaştırabiliriz. Halkımızın yararına aslolan, dostça ve birbirimizi kırmadan vicdanıyla donanımlı ve dürüst bir yöneticiyi belirlemektir.Feodal bağ yada buna benzer başka bir kriter yönetici belirlenmesinde etkileyici bir faktör olmamalıdır. Bu doğrultuda SAYIN SONGÜL VURAL KARDEŞİMİN, üniversite mezunu, donanımlı ve dürüst bir sosyolog olması sebebiyle DİYADİN HALKIMIZA büyük faydalar sağlayacağına sonsuz inanıyorum. Kendisine bu yolda başarılar diliyorum.

erhan
18 Kasım 2013 - 9:33 am

diyadin ve diyadin halkına hayırlı olmasını diliyorum bdp adaylarına başarılar diliyorum halk birgün gerçekleri görecektir

seydi kama
21 Kasım 2013 - 10:05 am

seçtiğin yolda daima başarılı olacağına inanıyorum,senin azmin ve kararlılığın diyadinde birçok yeniliklerdede başarlı olursun,seni tanıdığım kadarıyla diyadin için çok iyi bir başkan olacaksın yolun açık başarın daim olsun.

tülay kama
21 Kasım 2013 - 10:07 am

bilgin ve başarınla kararlılığınla azminle aşamıyacağın hiç bir engelin olamaz seçtiğin yolda daima yanındayız.

botan harekat
21 Kasım 2013 - 5:11 pm

SAYIN SONGÜL VURAL HANFENDİ GERÇEKTEN DİYADİNİMİZİN VE BDP PARTİMİZİN SİZİN GİBİ BİR BAŞKANA İHTİYACI VARDIR YOLUNUZ AÇIK OLSUN

siyabent
02 Aralık 2013 - 11:34 pm

kürt halkının ve diyadinin sorunlarını minimize edecek güzel projelerinizi takdirle karşılıyorum. yolunuz açık olsun

hiwda amara
11 Aralık 2013 - 12:42 am

ideal bir yaklaslm projeleriniz gercekciliginiz belgesi yolunuz aclk olsun

Diyadin’de Kutlu Doğum Haftası
Diyadin’de Kutlu Doğum Haftası Ağrı’nın Diyadin ilçesinde düzenlenen kutlu doğum mitingine halkın...
Taşlıçay’da Kutlu Doğum Etkinliği
Taşlıçay’da Kutlu Doğum Etkinliği Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde kutlu doğum etkinliği düzenlendi.  Peygamber...
Ağrı’da “Çocuklarla Anlaşmak Aslında Kolay” Semineri
Ağrı’da “Çocuklarla Anlaşmak Aslında Kolay” Semineri Ağrı Atatürk Anaokulu tarafından ‘Çocuklarla Anlaşmak Aslında Çok...
“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bölge Yarışması” Bayburt’ta Yapıldı
“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bölge Yarışması” Bayburt’ta Yapıldı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce...
Ağrı’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Ağrı’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği Ağrı’da, Efendimiz (s.a.v)’in doğumu münasebeti ile 17 Nisan Perşembe...
Fırsatlar

Sitemize Son Eklenen Fırsat İlanları

Ağrı Halk

Ağrı Halk Gazetesi

Halk Ağrı

Ağrı Gündem